ثبت آگهی رایگان
اخذ ویزا آنلاین
آرامش سفر مجری تورهای طبیعت گردی ، داخلی و خارجی

تاریخچه شهر استانبول

9 / 10
از 193 کاربر
مرجع : بازدید : 3577
مطالب » کشور ترکیه » شهر استانبول » شنبه 1 اسفند 1394 در 27 : 20
کار بسیار سختی است شروع به نوشتن از تاریخ شهری که پر از اتفاق و حادثه بوده است. شهر استانبول یکی از شهر های جالب تاریخ جهان می باشد که سه امپراطوری بزرگ دنیا یعنی ایران ، روم و عثمانی بر آن حکومت نموده اند؛ حتی برهه ای از زمان نیز در سیطره کشور یونان بوده است. اهمیت شهر استانبول به خاطر این بود که دروازه ای بین دو قاره اروپا و آسیا محسوب می شود و همیشه امپراطوری های بزرگ برای تصرف این شهر مهم استر ...
تاریخچه شهر استانبول

تاریخچه شهر استانبول

کار بسیار سختی است شروع به نوشتن از تاریخ شهری که پر از اتفاق و حادثه بوده است. شهر استانبول یکی از شهر های جالب تاریخ جهان می باشد که سه امپراطوری بزرگ دنیا یعنی ایران ، روم و عثمانی بر آن حکومت نموده اند؛ حتی برهه ای از زمان نیز در سیطره کشور یونان بوده است. اهمیت شهر استانبول به خاطر این بود که دروازه ای بین دو قاره اروپا و آسیا محسوب می شود و همیشه امپراطوری های بزرگ برای تصرف این شهر مهم استراتژیک با هم جنگ داشته اند.

همین اوضاع حکومت های مختلف در شهر استانبول باعث شده است که فرهنگ های مختلفی با این شهر اجین شود، بنایی با معماری های متفاوت در این شهر ساخته شده است، و اینگونه تاریخ شهر توریستی استانبول شکل گرفته است. در ذیل شرح مختصری از تاریخچه استانبول را برای شما به نگارش در می آوریم.

نزدیک به 500 سال پیش از میلاد مسیح استانبول توسط کورش بزرگ فتح شد و این شهر بخشی از امپراطوری بزرگ ایرانیان در آن سالیان حساب می شد. نام این شهر توسط ایرانیان تخت روم نامیده میشد، البته یونانیان این شهر را تا آن زمان بوزاس می نامیدند.

تاریخ شهر استانبول

بعد از گذشت نزدیک به 200 سال و در 333 سال قبل از میلاد مسیح با اوج گیری قدرت رومیان این شهر به اشغال فرمانده بزرگ رومیان ، کنستانتین کبیر قرار گرفت و نام این شهر به روم جدید توسط کنستانتین تغییر یافت. البته نام جدید در نزد مردم زیاد مورد استقبال قرار نگرفت و مردم این شهر را در آن زمان کنستانتینپول یا شهر کنستانتین می نامیدند.

در سال 395 میلادی یکی از فرزندان کنستانتین کبیر که خود را نیز کنستانتین نامیده بود با جدایی از امپراطوری روم ، حکومت روم شرقی ( حکومت بیزانس ) را در بخش های غربی کشور ترکیه آغاز نمود. که شهر استانبول امروزی را پایتخت خود معرفی نمود و نام این شهر به بیزانس تغییر یافت. البته سلجوقیان و ترکیان کشور ترکیه نیز از تفرقه بین امپراطوری رومیان و همچنین ضعف امپراطوری ایران استفاده نمودند و در بخش های شرقی و مرکزی کشور ترکیه شروع به ایجاد حکومتی برای خود نمودند. که این کار پایه گذار امپوراطوری بزرگی به نام عثمانی بود. در بین این مردمان نیز از دیرباز شهر استانبول به قسطنطنیه معروف بود.

در سال 1300 عثمان اولین حاکم امپراطوری عثمانی با ایجاد اتحاد بین ترکان منطقه خود و با ایجاد ارتشی قوی حکومت عثمانی را پایه گذاری کرد و آنکارا شهر زادگاه خود را پایتخت کشور عثمانی نامید؛ نبردهای زیادی از این تاریخ بین ترکان عثمانی با حکومت های ایران و روم جهت آزاد سازی مناطق اشغال شده ترک نشین آغاز شد.

سلطان محمد فاتح در سال 1453 میلادی توانست افتخار بزرگی برای امپراطوری عثمانی ایجاد نماید و شهر قسطنطنیه یا کنستانتین آن زمان را که پایتخت روم شرقی نیز محسوب میشد، فتح نماید و پایانی برای حکومت روم شرقی در این منطقه باشد. سلطان محمد فاتح نام امروزی این شهر را انتخاب نمود و استانبول از آن تاریخ به بعد تبدیل به شهر مهمی برای حکومت عثمانی برای حمله به سمت اروپا محسوب می شد؛ همچنین سلطان محمد پایتخت خود را از آنکارا به استانبول تغییر داد تا بتواند کشور گشایی های خود را از غرب به سمت اروپا بهتر حمایت نماید.

تاریخچه شهر استانبولشهر استانبول تا زمان تشکیل حکومت جمهوری ترکیه در سال 1923 نیز پایتخت کشور ترکیه محسوب می شد. و شخص آتاترک در آن سال پایتخت را از استانبول مجدد به آنکارا تغییر داد. گرچه امروزه مهمترین و پر جمعیت ترین شهر ترکیه هنوز همان استانبول است.

تاریخ نام استانبول : حکومت جمهوری ترکیه از 28 مارس 1930 نیز با مکاتبه سراسری با تمام کشورهای دنیا، نام رسمی استانبول را به تمام جهان اطلاع رسانی نمود تا پایانی باشد برای اسامی متفاوت و بسیار این شهر، که در بالا در هر برهه از زمان نیز به آنها اشاره نمودیم.

تعدادی از نام های شهر استانبول :

  • تخت روم
  • بوزاس 
  • بیزانس
  • بیزانتیوم
  • کنستاتنینوپل یا شهر کنستانتین
  • قسطنطنیه
  • اسلامبول
  • روم جدید

با تشکر از همراهی شما در مطالعه تاریخ شهر استانبول، لطفا در صورت مفید بودن این مطلب آن را در شبکه های اجتماعی با دوستان خود به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری برای دوستانتان :

مطلبهای مرتبط

هتل های استانبول

هتل های استانبول

با عرض ادب و خوش آمد گویی به شما دوست عزیز که وارد این پست شده اید تا اطلاعات مناسب و شناختی نسبت به هتل های شهر استانبول بدست آورید. در ذیل برای شما اطلاعاتی درباره هتل های مطرح این شهر قرار داده ایم ...
جاذبه های گردشگری استانبول

جاذبه های گردشگری استانبول

در این بخش برای شما عزیزان جاذبه های شهر استانبول یکی از سه شهر توریستی برتر دنیا را معرفی می نماییم. شهری که از لحاظ تعداد ورود توریست، در بین سایر شهرهای دنیا در چند سال اخیر رتبه سوم را داشته است. ...
جغرافیای شهر استانبول

جغرافیای شهر استانبول

تنها شهر دنیا که در دو قاره تقسیم بندی شده، شهر استانبول است. ویژگی که وجه تمایز جغرافیای استانبول با سایر شهر های دنیا است. استانبول دارای دو شبه جزیره است. شبه جزیره ی تراکیه بخشی از استانبول است ک ...
تاریخچه شهر استانبول

تاریخچه شهر استانبول

کار بسیار سختی است شروع به نوشتن از تاریخ شهری که پر از اتفاق و حادثه بوده است. شهر استانبول یکی از شهر های جالب تاریخ جهان می باشد که سه امپراطوری بزرگ دنیا یعنی ایران ، روم و عثمانی بر آن حکومت نمود ...
نمایش همه
علاقه مندی ها ()